Drukuj

Wdzięczni na zawsze i dumni z naszych Patronów (18.10.2023r)

włącz . Opublikowano w Wydarzenia

Jakby wczoraj, a jednak to już 20 lat minęło od czasu, gdy obu górnieńskim szkołom przyznano patronów. Zespół Szkół w Górnie otrzymał imię księdza Mieczysława Lachora, a Szkole Podstawowej nr 2 w Górnie nadano imię Ignacego Partyki. Dwie szkoły, dwie różne historie ich powstania, ale już na zawsze splecione losami dwóch lokalnych patriotów i społeczników.

Patron Szkoły Podstawowej nr 2 w Górnie, Ignacy Partyka, urodził się 27 lipca 1901 roku w Górnie-Zaborzu. Od wczesnej młodości charakteryzował go niezwykły upór w dążeniu do coraz to nowych wyzwań i celów. Gdy wraz z rodziną wyemigrował do USA, zajął się masarstwem, prowadził ubojnię i sklepy. Dorobił się sporego majątku, którym co rusz dzielił się z mieszkańcami Górna. Gdy tylko miał okazję odwiedzać swoją małą ojczyznę, organizował dla jej mieszkańców wycieczki i zabawy. Ale zawsze pragnął pozostawić po sobie coś trwałego. Najpierw pokrył połowę kosztów budowy szkoły w Górnie-Zaborzu. Otwarto ją w 1961 roku. Następnie sfinansował budowę Domu Ludowego, który otwarto w 1970 roku i który to, w zamierzeniu Ignacego Partyki, miał głównie pełnić rolę kaplicy. Jednak ówczesne, komunistyczne władze nie zgodziły się na takie przeznaczenie budynku. Ostatecznie więc i ten budynek został przekształcony na placówkę oświatową i to w nim obecnie, w nowocześnie wyposażonych pomieszczeniach oraz sali sportowo-widowiskowej, odbywa się większość zajęć lekcyjnych w naszej szkole. W drugim budynku znajduje się oddział przedszkolny, bibloteka oraz świetlica wiejska.

W uznaniu zasług Ignacy Partyka otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi oraz dozgonną wdzięczność mieszkańców Górna i okolic. Zmarł 4 listopada 1979 roku i został pochowany w swojej drugiej ojczyźnie. 24 lata później, 9 października 2003 roku, Ignacy Partyka został mianowany patronem naszej szkoły.

18 października 2023 roku świętowaliśmy 20-lecie nadania imienia górnieńskim szkołom. Uroczystą mszę świętą, z udziałem pocztów sztandarowych obu szkół, odprawił proboszcz parafii Górno ks. Tomasz Kozicki. Ciekawe i wzruszające montaże słowno-muzyczne, upamiętniające sylwetki naszych patronów, miały natomiast już miejsce w sali sportowej ZS w Górnie. Oklaskiwali je goście honorowi obecni na uroczystości rocznicowej, a wśród nich m.in. Burmistrz GiM Sokołów Młp. Pan Andrzej Ożóg, Kierownik Referatu Oświatowego UGiM w Sokołowie Młp. Pan Stanisław Miazga, Sołtys Wsi Górno i Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Sokołowie Młp. Pan Mieczysław Kobiernik, przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych Pani Bogusława Buda (NSZZ „Solidarność”) i Pani Elżbieta Nowak (ZNP), przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Pani Iwona Flisiak i Pani Monika Piątek, dyrektorzy wszystkich szkół naszej gminy oraz liczni przyjaciele naszych szkół.

Za bezinteresowną pomoc i wsparcie udzielone z okazji uroczystych obchodów 20-lecia nadania imienia szkołom w Górnie organizatorzy pragną podziękować:

- Burmistrzowi GiM Sokołów Młp. Panu Andrzejowi Ożogowi
- Sołtysowi Wsi Górno Panu Mieczysławowi Kobiernikowi
- Panu Prezesowi Rafałowi Miazdze i Zarządowi firmy Smak w Górnie
- Państwu Helenie i Stanisławowi Radomskim
- Państwu Bernadecie i Mirosławowi Partykom
- Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich w Górnie
- Kwiaciarni Arkadia w Górnie
- Radzie Rodziców ZS w Górnie i SP2 w Górnie

Arkadiusz Biały

Drukuj

Witaj Szkoło!

włącz . Opublikowano w Wydarzenia

Program rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024 w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Ignacego Partyki w Górnie 04.09.2023r (poniedziałek):

godz. 900  -  Msza święta w kościele parafialnym - dzieci uczestniczą wraz z rodzicami. Dojazd we własnym zakresie. Wychowawcy będą również w kościele.
                            
godz. 1030 - Uroczystość szkolna - powitanie po wakacjach i spotkania z wychowawcami.
      
Zapraszamy Rodziców do udziału w uroczystości. Oddział przedszkolny jest otwarty w tym dniu w standardowych godzinach (800-1500).

 
Drukuj

Przemoc w szkole - symptomy, skutki i reagowanie

włącz . Opublikowano w Wydarzenia

Obecnie wśród młodzieży szkolnej oraz coraz młodszych dzieci obserwuje się eskalację agresji, a nawet przemocy. Jest to problem, który dotyczy wielu placówek.

 Przemoc jest zachowaniem, które wykorzystuje nierównowagę sił – jedna strona ma przewagę nad drugą – fizyczną, psychiczną lub liczebną. Jest to działanie intencjonalnie, czyli występuje chęć wywołania cierpienia u poszkodowanego. Przemoc rówieśnicza w szkolne może mieć formę jednorazowych, incydentalnych zdarzeń, jednak najczęściej jest to zachowanie powtarzalne i wtedy przybiera już formę dręczenia. Dzieci i młodzież najczęściej doświadczają od rówieśników przemocy werbalnej – wyzwisk, ośmieszania itp., często pojawia się też forma relacyjna – np. wykluczenie z grupy, nieco rzadziej fizyczna, a coraz częściej również cyberprzemoc.

 

Symptomy przemocy rówieśniczej w szkole

Najczęściej dzieci nie mówią o swojej sytuacji rodzicom i nauczycielom, ponieważ:

·       obawiają się pogorszenia sytuacji;

·       wstydzą się tego, że są dręczone przez rówieśników;

·       nie wierzą, że ktoś im może pomóc;

·       boją się zlekceważenia problemu;

·       dostali niewłaściwe komunikaty od dorosłych np. „to co doświadczasz ze strony kolegów to cześć dojrzewania”, „nie wolno donosić na innych”.

Drukuj

Miniwarsztaty chemiczne (21.06.2023r)

włącz . Opublikowano w Wydarzenia

21 czerwca uczniowie klasy 8 wraz z p. Małgorzatą Maziarz poprowadzili warsztaty chemiczne, podczas których każdy mógł pod okiem prowadzących samodzielnie wykonać proste ale efektowne doświadczenia chemiczne. Dzieci, nauczyciele a nawet rodzice chętnie skorzystali z tej możliwości. Pod okiem Anastazji i Pawła można było wyhodować chemicznego kameleona oraz wypróbować  magiczny atrament. Z kolei z Mają i Wiktorią można było zrobić mały pokaz magnezowych fajerwerków. Julka, Aron i Michał byli specjalistami od sztucznej krwi. Przy ich stanowisku dzieci mogły poudawać, że zostały skaleczone i zrobić psikusa niewtajemniczonym. Przy stoliku Agnieszki i Oliwii było bardzo barwnie. Dzieci mogły przygotować nerwowy roztwór, który zmieniał barwę pod wpływem wstrząsania oraz mogły mieszać ciecze o różnych odczynach i w ten sposób otrzymywać cała paletę barw. Warsztaty cieszyły się dużym powodzeniem zarówno wśród dzieci jak i dorosłych, a uczniowie klasy 8 wraz z opiekunem otrzymali wiele pochwał.

 
Drukuj

Szkolny piknik na powitanie lata (21.06.20023r)

włącz . Opublikowano w Wydarzenia

W słoneczny dzień 21 czerwca 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Ignacego Partyki w Górnie odbył się szkolny piknik na powitanie lata. Uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami spędzili czas na łonie przyrody w miłej i rodzinnej atmosferze.

Swoją obecnością zaszczycili nas również: proboszcz parafii Górno Tomasz Kozicki i wikariusz naszej parafii Jakub Dzierżak oraz radny gminy Sokołów Młp., a zarazem sołtys wsi Górno, pan Mieczysław Kobiernik.

Na tę bardzo udaną imprezę Rada Rodziców przygotowała mnóstwo ciekawych atrakcji. Dzieci miały możliwość uczestniczyć w warsztatach zoologicznych – „Tęczowi mieszkańcy Amazonii i Madagaskaru”, spotkaniu z policjantem oraz pokazach wozu policyjnego i strażackiego (z jego bardzo dużymi możliwościami). Dużą frajdą dla najmłodszych uczestników była możliwość skorzystania z dmuchańców, pomalowania twarzy, puszczania ogromnych baniek oraz modelowania balonów. Ciekawym elementem pikniku był również chemiczny pokaz naukowy przygotowany przez uczniów klasy ósmej pod kierunkiem pani Małgorzaty Maziarz. Oprócz tego, Rada Rodziców przygotowała dla wszystkich uczestników poczęstunek, na który złożyły się smaczne kiełbaski z grilla, lody, wata cukrowa i popcorn. Hucznym (i to dosłownie) podsumowaniem tak witanego lata była także wieczorna dyskoteka dla starszych klas naszej szkoły.

Spędziliśmy ten wyjątkowy dzień w bardzo przyjemnej atmosferze, aktywnie uczestnicząc we wszystkich atrakcjach. Impreza została zorganizowana dzięki inicjatywnie Rady Rodziców, na czele z przewodniczącą panią Anną Burek, oraz pomocy pana radnego M. Kobiernika i nauczycieli SP2 Górno.

Anna Kiełb
Wiesław Kurcaba

Drukuj

A może by tak nad morze? Kolejowa wycieczka klas 6-8 (31.05-03.06.2023r)

włącz . Opublikowano w Wydarzenia

Już po egzaminach, więc ósma klasa może się trochę zrelaksować i zwiedzić ciekawe miejsca. Nasi prawie-absolwenci postanowili udać się w daleką podróż do Trójmiasta, aby przekonać się o zdrowotnym wpływie nadmorskiego powietrza i skorzystać z uroków najpiękniejszych plaż w Polsce. Nic dziwnego, że taki plan wycieczki spodobał się też klasie szóstej, która postanowiła dołączyć do starszych kolegów i koleżanek i również udała się w daleką, nadmorską podróż, zorganizowaną przez swoich wychowawców w dniach 31.05-03.06.2023r.

Wycieczka koleją ma swoje smaczki. Można bezpiecznie podróżować z prędkością 160 km/h, a przy okazji podziwiać znane obiekty architektoniczne. Na trasie do Gdańska udało się nam m.in. dojrzeć Stadion Narodowy w Warszawie czy Zamek w Malborku. Przesiadka w Krakowie była na tyle długa, że umożliwiła także wieczorny spacer po krakowskim Rynku.

Co najbardziej podobało się uczniom SP2 Górno w samym Trójmieście? Oczywiście nadbałtyckie plaże i północny wiatr, który mieszał morską bryzę ze sporą dawką leczniczego jodu. Szum fal również wprawił wszystkich w dobry nastrój i można było w pełni sił wyruszyć w głąb terenu. Przez kilka dni zwiedziliśmy m.in.: Centrum Nauki Experyment w Gdyni, półwysep Westerplatte, Muzeum II Wojny Światowej i ulicę Długi Targ wraz z fontanną Neptuna w Gdańsku. Ciekawym aspektem podróżowania po Trójmieście (Gdańsk – Sopot – Gdynia) była możliwość skorzystania z różnych środków lokomocji. Poza lokalnymi pociągami i autobusami najwięcej frajdy sprawiło uczniom przemieszczanie się tramwajami.

Ci najodważniejsi i najwytrwalsi sprawdzili się również w parku linowym Port Brzeźno. Dla wszystkich jednak największą niespodzianką był udział w koncercie „Pokolenia wolności”, organizowanym na gdańskim Placu Zebrań Ludowych i transmitowanym przez telewizję Polsat. Oprócz występujących tego wieczoru artystów (m.in. Kayah, Doda, Michał Szpak czy Kamil Bednarek) kamery uchwyciły również uczestników naszej wycieczki, którzy obserwowali swoich idoli spod samej sceny.

Arkadiusz Biały