Drukuj

Dzień Dziecka z Kołem Łowieckim "Sokół" (01.06.2022r)

włącz . Opublikowano w Wydarzenia

W dniu 1 czerwca 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Górnie zostali zaproszeni na Piknik Myśliwski zorganizowany przez Koło Łowieckie „Sokół” w Sokołowie Małopolskim. Imprezę uświetnił Burmistrz p. Andrzej Ożóg, który przybył na rozpoczęcie imprezy.

Uczniowie zostali przyjęci  w domku myśliwskim w Turzy przez łowczych, którzy w tym dniu zaprezentowali się w pięknych, galowych mundurach. Dzieci mogły podziwiać w domku myśliwskim eksponaty  oraz poroża upolowanych zwierząt. Wysłuchały ciekawej prezentacji na temat psów towarzyszących myśliwym podczas polowań. Uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych związanych z ochroną przyrody oraz gospodarką łowiecką.  Za udział w warsztatach, każdy uczestnik  otrzymał certyfikat. 

Z okazji Dnia Dziecka Koło Łowieckie przygotowało dla dzieci  kiełbaski z grilla, lody, napoje oraz na zakończenie imprezy niespodziankę dla każdego dziecka. Dzieci podczas wspólnych zabaw i tańców na świeżym powietrzu w pięknej leśnej okolicy, miło spędziły czas poznając zwyczaje myśliwskie, o których łowczy chętnie opowiadali. Dziękujemy organizatorowi oraz sponsorom za zorganizowanie tak ciekawego spotkania oraz przewozu dla dzieci. Uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 w Górnie w szczególności pragną serdecznie podziękować panu Janowi Kiełb za zaproszenie i tak udany Dzień Dziecka.

D. Szypuła, E. Zwolińska

 
Drukuj

Poznaj Polskę: nasze wycieczki w roku szkolnym 2021/2022

włącz . Opublikowano w Wydarzenia

Uczniowie SP2 w Górnie mieli okazję już kilkukrotnie w roku szkolnym 2021/2022 uczestniczyć w wycieczkach dofinansowanych w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki Poznaj Polskę, będącego częścią Polskiego Ładu. Klasy młodsze zwiedziły Łańcut i Leżajsk, a ostatnio także Kraków. Klasy starsze z kolei uczesniczyły w dwudniowych wycieczkach: najpierw do Krakowa i Wieliczki, a następnie wybrały się w najciekawsze zakątki województwa świętokrzyskiego.

18-19 maja 2022 roku uczniowie klas 4-8 Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Patyki w Górnie wybrali się na wycieczkę w tereny Gór Świętokrzyskich. Naszą dwudniową wycieczkę w ramach programu Poznaj Polskę  rozpoczęliśmy od krótkiego spaceru Puszczą Jodłową do klasztoru Oblatów na Świętym Krzyżu. Tam spotkaliśmy się przewodnikiem, który w ciekawy sposób opowiedział burzliwą historię tego niezwykłego miejsca. Przy okazji trafiła się nam niepowtarzalna okazja błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, które niespodziewanie zostały wystawione do adoracji, co dla niektórych ósmoklasistów na tydzień przed egzaminami wyglądało jak światełko w tunelu. Następnie odwiedziliśmy kryptę Jeremiego Wiśniowieckiego z całkiem frapującą (chociaż tylko domniemaną) mumią sienkiewiczowskiego postrachu Kozaków - kniazia Jaremy. Korzystając z pięknej pogody, podziwialiśmy rozległą panoramę Gór Świętokrzyskich z tarasu wieży widokowej jednego z najstarszych miejsc kultu religijnego w Polsce. Po wykonaniu zdjęć i obowiązkowym wydaniu przysłowiowych „kilku złotych”  na zakup pamiątek, opuściliśmy pogańską Górę Czarownic i udaliśmy w odwiedziny do Zagnańska na spotkanie z największym celebrytą wśród polskich drzew – dębem Bartkiem. Niezwykłe drzewo z jednej strony swoim ogromem nadal wzbudza niepohamowany podziw. Z drugiej strony jednak schorowany wygląd, a w wielu miejscach uschnięte i wsparte na stalowych podporach konary, budzi równie wielkie współczucie i uzasadnione obawy o jego dalsze losy.

Następny punkt programu to ruiny średniowiecznego zamku w Chęcinach. Największe zainteresowanie wśród naszych uczniów wzbudziły różne niecodzienne przedmioty, takie jak klatka błaznów, dyby, pręgierz i inne równie pomysłowe urządzenia penitencjarne stosowane w tamtych czasach. Po opuszczeniu ruin, kolejnych kilka godzin spędziliśmy na eksperymentowaniu i naukowych zabawach w pobliskim Centrum Nauki Leonarda da Vinci. Co ciekawe, nawet ci uczniowie, którzy nadal mają  do szkoły pod górkę, byli zachwyceni taką formą poznawania wiedzy. Szczerze polecamy.

Powrót do szkoły poprzedziła wizyta w Oblęgorku, gdzie znajduje się dworek naszego pierwszego literackiego noblisty - Henryka Sienkiewicza. W tym miejscu, dzięki przemiłej Pani przewodnik,  zapoznaliśmy się z historią rodziny Sienkiewiczów,  historią miejsca,  obejrzeliśmy pamiątki po słynnym literacie i usłyszeliśmy wiele nieznanych anegdot związanych z życiem pisarza - szczególnie mówiące o jego zamiłowaniu do afrykańskich polowań czy legendarnym niewielkim wzroście. Korzystając z okazji, chcielibyśmy „zareklamować” Panią przewodnik oprowadzającą wycieczki szkolne po dworku. Wykazała się ona niespotykaną cierpliwością i talentem w sposobie przekazywania uczniom wiedzy na wydawałoby się nie dla wszystkich interesujący temat. Uczniowie byli szczerze zachwyceni. A to naprawdę nieczęste zjawisko:)

Swoją szansę na Poznanie Polski dostali też uczniowie klas młodszych Szkoły Podstawowej nr 2 w Górnie, biorąc udział w jednodniowej wycieczce do Krakowa 20 maja 2022 roku. Przygodę z Krakowem uczniowie rozpoczęli od powitania z Wisłą i licencjonowanym przewodnikiem, a następnie udali się  na Wzgórze Wawelskie. Otoczenie Zamku Królewskiego, jego piękne ogrody, komnaty i dziedziniec zostały zaprezentowane przez przewodnika w sposób przystępny dla dzieci. W Katedrze Wawelskiej największe wrażenie zrobiły na dzieciach krypty, a wiele radości dostarczyła możliwość dotknięcia serca Dzwonu Zygmunta. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta w Krakowie. Największy w Polsce historyczny Rynek wraz z Sukiennicami i Kościołem Mariackim to obiekty, które okazały się rozpoznawalne dla dzieci, ponieważ były omawiane na lekcjach w ramach realizacji podstawy programowej na I etapie edukacyjnym. 

Program ”Poznaj Polskę” umożliwił nam zorganizowanie wycieczek, podczas których uczniowie  mogli poznać zabytki i ciekawe miejsca naszego kraju znane dotąd tylko z plansz edukacyjnych i wirtualnych spacerów – a także wzbogacić swoją wiedzę o treści historyczne.

Opiekunowie

Zdjęcia z naszych wycieczek:

   

 

Drukuj

Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (29.04.2022r)

włącz . Opublikowano w Wydarzenia

W dniu 29 kwietnia 2022 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Udział wzięli uczniowie z siódmej klasy, którzy przybliżyli wszystkim zebranym jedno z najważniejszych wydarzeń historycznych w dziejach Polski. Akademia miała charakter słowno-muzyczny.

Drukuj

Zapisy do przedszkola i klasy 1 na rok szkolny 2022/2023

włącz . Opublikowano w Wydarzenia

Zgodnie z Zarządzeniem Nr 581/2022  i Nr 582/2022
Burmistrza Gminy i Miasta w Sokołowie Młp.
z dnia 26 stycznia 2022 r.

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Górnie

    ogłasza   zapisy

       do oddziału przedszkolnego i do klasy I

          na rok szkolny 2022/2023

        w dniach 28. 02.  – 05. 04. 2022 r.

W celu zgłoszenia dziecka należy wypełnić kartę zgłoszeniową pobraną  na stronie szkoły i odesłać  pocztą elektroniczną (adres na stronie) lub złożyć osobiście w szkole. 
Po zakończeniu rekrutacji zostanie wywieszona lista dzieci przyjętych do oddziału przedszkolnego.
Obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego dotyczy dzieci urodzonych w roku 2016. 
Przyjmujemy również dzieci, które w roku 2022 ukończą 4 lata i 5 lat. 
Oddział  przedszkolny funkcjonuje  7 godzin (od 8.00 do 15.00 lub od 7.30 do 14.30 wg potrzeb rodziców).

 Karta zgłoszenia dziecka do przedszkola i zapisu do klasy 1 (2022/2023)

 Karta zgłoszenia dziecka do przedszkola i zapisu do klasy 1 (2022/2023)

Drukuj

Konkurs literacki dla klas 7/8 - napisz esej, pamiętnik, reportaż lub opowiadanie

włącz . Opublikowano w Wydarzenia

Zapraszamy do udziału młodzieży w V edycji konkursu literackiego na temat niepełnosprawności "Są gdzieś okna, które płoną cały czas" połączonego z programem edukacyjnym na rzecz integracji społecznej (rok szkolny 2021/2022).

Celem projektu jest uwrażliwianie społeczeństwa na problemy ludzi niepełnosprawnych oraz ich relacje z osobami pełnosprawnymi.

Konkurs literacki jest przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz podstawowych (7 i 8 klasy). Ujęty w wykazie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie może być wpisany na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej jako szczególne osiągnięcia brane pod uwagę w procesie rekrutacji. Praca może mieć formę eseju, pamiętnika, reportażu lub opowiadania.

Prace należy wysyłać wyłącznie za pośrednictwem poczty elektronicznej (wraz z wymaganymi załącznikami) do 8 marca 2022r.

Organizatorami konkursu są: II LO im prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu oraz absolwent szkoły Krzysztof Gudzelak. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej z siedzibą w Warszawie. Współorganizatorami są również: Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK oraz Przemyska Biblioteka Publiczna im. I. Krasickiego.

Więcej informacji na temat konkursu znajdą Państwo na stronie szkoły: 

http://lo2przemysl.edu.pl/a,140,konkurs-literacki-sa-gdzies-okna-ktore-plona-caly-czas