Historia szkoły

 

W Zaborzu Szkoła Podstawowa powstała w 1961 roku. Wcześniej dzieci z przysiółka i Mesznego chodziły do szkoły w Górnie. Po II wojnie światowej dzieci I i II klasy uczyły się w Zaborzu, najpierw w domu Sefanii Boguń, a później w jednoizbowym budynku wybudowanym przez Józefa Kidę, na miejscu starej olejarni. Była to filia szkoły górnieńskiej.

Szkoła_1961

W 1958 roku zawiązał się Komitet Budowy Szkoły. W jego skład weszli: Franciszek Dec, Franciszek Biały, Józef Kida, Jan Kiełb i Kaziemierz Sieńko. Koszta budowy w 50% pokrywał Iignacy Partyka pochodzący z Zaborza, a przebywający w USA, zaś drugą połowę Wydział Oświaty w Kolbuszowej. Powstał budynek złożony z 3 sal lekcyjnych i mieszkana kierownika (został nim Kazimierz Golas). Dzieci z Zaborza i Mesznego musiały na katechezę uczęszczać nadal do Górna, gdyż w 1961 roku po uruchomieniu szkoły, władze oświatowe nie zgodziły się na naukę religii w murach szkoły.

Ignacy Partyka z żoną Bronisławą zfinansował także budowę Domu Ludowego w Zaborzu. Trwała ona w latach 1965-1970 i była prowadzoa przez komitet, który tworzyli: Jan Kiełb (przewodniczący), Józef Partyka, Franciszek Biały, Andrzej Kiełb, Kaziemierz Sieńko, Franciszek Dec i Wawrzyniec Walicki. Natomiast nadzór ogólny nad inwestycją należał do Wydziału Oświaty w Kolbuszowej. Zamysłem fundatorów było, aby największa sala w Domu Ludowym miała charakter kapilcy, w której księża odprawialiby w niedzielę i święta Mszę św. dla wiernych z Zaborza i Mesznego, szczgólnie dla chorych, dzieci i w podeszłych wiekiem. Jednakże po wybudowaniu władze świeckie czyniły wszystko, aby nie zrealizować woli fundatorów i nie dopuściły do do powstania kaplicy i sprawowania Eucharystii. Ignacy i Bronisława Partykowie wydrukowali nawet w USA obrazek na pamiątkę odprawienia pierwszej Mszy św. w wybudowany Domu Ludowym w 1970 roku, który dotarł do Górna, Zaborza i Mesznego. Nie pomogly interwencje Partyków w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie w 1972 roku.

Dom Ludowy

W związku z taką postawą władz w niedoszłej kapicy utworzono salę widowiskową, a w trzech pomieszczeniach zorganizowano sale lekcyjne, a ponadto powstało jedno mieszkanie dla nauczyciela. Nie było również mowy, aby katechizacja odbywała się w Domu Ludowym. W 1972 roku utworzono punkt katechetyczny w domu Józefa Burka, gdzie księża wikariusze nauczali religii aż do 1989 roku, po czym przeniesiono ją do tamtejszej szkoły (Źródło: "Dzieje Parafii Górno" 1599-1999, Krzysztof Ożóg).

Dotychczas szkołą zarządzali:

  • mgr Kazimierz Golas (kierownik)
  • mgr Józefa Sorotowicz
  • Józef Kiełb
  • mgr Teresa Surdyka
  • mgr Zofia Marut

Zdjęcia z otwarcia naszej szkoły zobaczysz tutaj.

Szkoła

Kącik ucznia

Galeria

O stronie

Dzisiaj

Informacja

Jeśli miałbyś jakieść zdjęcia z historii naszej szkoły i chciałbyś pokazać je innym wyślij na adres sp2gorno.www@gmail.com, a zostaną zamieszczone na niniejszej stronie w dziale galeria.

Redakcja strony

Z galerii